Si të kontrolloni ankthin në mënyrë natyrale. La ansiedad Është një gjendje shumë e natyrshme frike që të gjithë e kemi vuajtur në një moment. Megjithatë, në varësi të rolit që luan në jetën tonë, mund të jetë një ndjenjë e zakonshme, një sëmundje ose një çrregullim mendor.

Me fjalë të tjera, herë pas here të gjithë ndihemi të shqetësuar, qoftë sepse do të bëjmë diçka që nuk e kemi bërë kurrë më parë, do të prezantojmë një punë, një takim të rëndësishëm etj. Megjithatë, kur ankthi dëmton jetën e përditshme të njeriut, e bën të pamundur kryerjen e aktiviteteve të përditshme dhe sjell vuajtje emocionale, mund të themi se bëhet diçka vërtet serioze.

Kështu që ankthi të mos evoluojë në një çrregullim mendor, është Është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për simptomat tuaja dhe të ndryshoni mënyrën se si i përballoni. Pikërisht për këtë arsye, nga Zbuloni.online, kemi përgatitur disa këshilla për t'ju ndihmuar të menaxhoni ankthin , duke ju bërë të keni një ditë më të ekuilibruar dhe madje duke ju ndihmuar të shmangni probleme më serioze në të ardhmen.

Si të menaxhoni ankthin në mënyrë natyrale: këshilla të dobishme

La ansiedadPër sa kohë që nuk është bërë çrregullim, mund të jetë kontrolloni nëse përfshijmë disa zakone në rutinën tonë. Për këtë duhet të identifikohemi cila është arsyeja që e shkakton atë. Për këtë arsye, ju rekomandojmë që të lexoni me kujdes këshillat tona dhe të përpiqeni t'i provoni ato një nga një derisa të gjeni arsyen që gjeneron këtë shqetësim.

1. Organizoni rutinën tuaj të përditshme

Organizoni rutinën tuaj të përditshme

Organizoni rutinën tuaj të përditshme

La organizimi është armiku i ankthit. Kur ne mbajmë gjithçka të organizuar, duke ditur saktësisht se çfarë të bëjmë dhe ku të shikojmë, gjithçka shkon më mirë. Përndryshe, do ta gjeni veten në mes të shumë gjërave për të bërë që mund të marrin përmasa të frikshme, shumë më të mëdha se sa janë në të vërtetë. Prandaj, përpiquni t'i organizoni detyrat tuaja në një axhendë për të pasur kontroll të plotë mbi ditën tuaj në ditë.

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se Të qenit i organizuar nuk bazohet në dëshirën që e gjithë bota juaj të përshtatet në orarin tuaj. Ndonjëherë ndodhin ngjarje të paparashikuara dhe ju duhet të dini se si t'i përballoni ato. Të jesh i organizuar nuk do të thotë të jesh kontrollues, kërko njohuri për të kapërcyer pengesat që janë jashtë kontrollit tënd.

2. Njihni veten

Ne jemi shumë të ngjashëm në shumë mënyra, por secili person ka mënyrën e vet të të menduarit dhe të vepruarit. Prandaj, njohja e vetes është thelbësore. Mos shikoni të tjerët për të ditur se çfarë të bëni. Hidhini një sy vetes dhe mësoni mënyrën tuaj të reagimit dhe trajtimit të gjërave.

Kështu, është gjithashtu një metodë e mirë për të e dini se cilët janë shkaktarët tuaj të ankthit , pra ato situata që mund të tregojnë një gjendje ankthi. Në këtë mënyrë, ju mund t'i zgjidhni këto situata me më shumë përvojë dhe të ndryshoni disa zakone për të përmirësuar jetën tuaj.

3. Përpiquni të kuptoni mendimet dhe ndjenjat tuaja

Të flasësh me veten është një ushtrim i mirë . Sa herë që përjetoni një emocion, përpiquni të kuptoni se çfarë e bëri atë të identifikojë se cilat gjëra lidhen me atë gjendje emocionale.

Megjithatë, mos jini kërkues ose mos u pyesni gjatë gjithë kohës për atë që ndjen. Duhet të ketë një ekuilibër midis dëshirës për të kuptuar dhe pyetjes së vetes.

4. Kontrolloni frymëmarrjen tuaj

Kontrolloni frymëmarrjen tuaj

Kontrolloni frymëmarrjen tuaj

La Frymëmarrja është një nga pikat më të rëndësishme kur bëhet fjalë për ankthin . Kontrolli i frymëmarrjes ka aftësia për të nxitur ose për t'i dhënë fund një sulmi ankthi, është shumë i fuqishëm. Prandaj, kur ndjeni se jeni nën një ritëm shumë të shpejtë të frymëmarrjes, përpiquni të zvogëloni intensitetin e frymëmarrjes tuaj. Merrni frymë dhe nxirrni thellë të lidheni me veten dhe të mos tërhiqeni nga gjendja e ankthit.

5. Jini me mendime negative

Në përgjithësi, ankthi sjell me vete një sërë mendimesh negative, se gjërat do të shkojnë keq dhe se më e keqja do të ndodhë, por shpesh, ato janë thjesht supozime të mbivlerësuara të vetë frikës.

Kur mendimet negative pushtojnë kokën tuaj, mos u besoni atyre dhe vendosini ato në mundësinë reale, pa u shqetësuar për atë që mund të ishte ose mund të kishte qenë.

6. Pini një pije relaksuese dhe kini kujdes nga stimuluesit

Kafeja është e mirë për t'ju dhënë energji dhe një nxitje shtesë në mëngjes, duke rritur përqendrimin. Por pirja e tepërt e kafesë është e dëmshme, pasi është një pije që nxit drejtpërdrejt ankthin. Pas një ore të caktuar provoni ta zëvendësoni kafen me një çaj limoni ose kamomil. Është një zakon shumë pozitiv për shëndetin tuaj mendor.

7. Kushtojini vëmendje të veçantë ushqimit

Për njerëzit në ankth, gjetja e një strehimi në ushqim për të lehtësuar tensionin është shumë e zakonshme. Ushqime të ëmbla dhe me shumë yndyrë çlirojnë triptofanin, thelbësor për punën e serotoninës (hormoni i kënaqësisë).

Megjithatë, ka ushqime shumë më të shëndetshme me doza të larta të triptofanit, si peshku i pasur me omega-3, farat vajore, vezët dhe madje edhe çokollata e zezë.

8. Bëni pak aktivitet fizikkryejnë aktivitet fizik

Gjeni aktivitetin tuaj të preferuar fizik dhe praktikoni atë për të rritur shëndetin dhe mirëqenien e trupit tuaj. Ushtrimi ndihmon në kontrollin e ankthit, për të çliruar tensionin, për të ofruar relaksim më të madh dhe për të përmirësuar rrahjet e zemrës.

Mund të ecni, të vraponi, të notoni, të bëni gjimnastikë, në shtëpi ose jashtë: e rëndësishme është të zgjidhni një aktivitet që mund ta bëni tre herë në javë. Përfitimet janë të mëdha!

9. Gjeni një hobi ose një aktivitet të këndshëm.

Duhet të kemi aktivitete që na relaksojnë Dhe një nga këto aktivitete mund të vijë përmes hobi. Sot, ka pafund mënyra për të gjetur dhe thelluar pothuajse çdo hobi përmes videove në YouTube ose grupet e Facebook ndër të tjera. Gjeni aktivitetin tuaj të preferuar dhe bëni atë në kohën tuaj të lirë!

Nëse nuk e keni gjetur ende tuajën, caktoni një kohë të ditës ose javës për të bërë diçka që ju pëlqen vërtet. Ky moment ikje është jashtëzakonisht i vlefshëm.

10. Qëndroni larg aktiviteteve anksiogjene

Ka disa aktivitete që na shkaktojnë shumë ankth. Ne duhet t'i shmangim ato ose të gjejmë mënyra të reja për t'i bërë ato, duke zbutur dëmtimin e shëndetit tonë emocional. Prandaj, përpiquni t'u kushtoni vëmendje aktiviteteve që kontribuojnë në këtë dhe shmangni ose modifikoni ato.

11. Mos mendoni për të ardhmen me obsesion

Një nga karakteristikat kryesore të ankthit është të mendosh shumë për të ardhmen, duke bërë të gjitha aktivitetet e së tashmes duke menduar për të ardhmen. Për të kontrolluar këtë, fokusimi në të tashmen mund t'ju ndihmojë.

Për të praktikuar, mjafton të kryeni aktivitete të caktuara duke ndjerë trupin, frymëmarrjen dhe gjendjen emocionale, duke i kushtuar vëmendje pikërisht të tashmes. Sa herë që mendja juaj përpiqet të udhëtojë në të ardhmen, kthejeni atë përmes ndjesive të së tashmes. Është çliruese!

12. Vlerësoni dashurinë dhe qëndroni larg atyre që lëndojnë

Tonë rrjeta mbështetëse Është thelbësore për të kontrolluar ankthin dhe gjithashtu për të trajtuar çdo çrregullim mendor. Të kesh dikë që të mbështetesh, qofshin ata miq apo familjarë, është shumë e rëndësishme të lidhësh dhe të vlerësosh ata që janë afër.

Po aq e rëndësishme është edhe qëndrimi larg njerëzve shumë të shqetësuar ose negativë që mund të ndikojë drejtpërdrejt në gjendjen tuaj emocionale. Mund të duket e ashpër në fillim, por kjo tërheqje do t'ju bëjë mirë në kërkimin tuaj për kontrollin e ankthit.

13. Kujdes nga alkooli, duhani dhe marihuana

Të gjitha këto substanca janë e dëmshme kur konsumohet me tepricë. Edhe pse të gjitha duket se e nxisin personin në një gjendje relaksimi të çastit, efektet e kundërta nuk zgjasin shumë për t'u shfaqur.

El alkool Mund t'ju lërë euforikë dhe më pas të relaksuar, por kjo ndjenjë avullon dhe të nesërmen, ankthi mund të jetë mjaft i madh. E njëjta gjë vlen edhe për marihuanë, që, pavarësisht se shkakton relaksim, Madje mund të shkaktojë ankth dhe sulme paniku, duke e përkeqësuar ankthin me kalimin e kohës.

14. mediton

Meditoni

Meditoni

La meditimi ndihmon shumë në kontrollin e ankthit . Përpara se të mendoni se është e pamundur për ju, provoni pasi shumë njerëz kanë një ide të gabuar se çfarë është meditimi.

Ndryshe nga sa mendojnë shumë njerëz, meditimi nuk ka të bëjë me zbrazjen e kokës , por të mendoni për të tashmen dhe veten, në një moment tuajin, të relaksimit dhe kontrollit të frymëmarrjes.

Në ditët e sotme, është e mundur të shikoni video për t'ju ndihmuar në meditim, si dhe të keni aplikacione dhe podkaste për të kryer meditim të drejtuar. Rezultatet janë të mahnitshme!

15. Asnjëherë mos e neglizhoni ëndrrën tuaj

Ka shumë njerëz që e lënë ëndrrën e tyre në plan të dytë, si diçka të parëndësishme. Rezultati janë ditë më të lodhura dhe ankthioze, në një cikël që përsëritet shpesh.

Për t'u rikthyer në gjumë, provoni inkorporoni zakonin e higjienës së gjumit, që mund të krahasohet me larjen e dhëmbëve. E bëni sepse është e nevojshme, të keni frymë të mirë dhe të mos keni kavitete. Me ëndrrën është e njëjta gjë.

Organizoni orët tuaja të gjumit, bëni dhomën tuaj të gjumit të rehatshme, mundësisht të errët dhe të qetë për të fjetur, duke shmangur konsumimin e tepërt të ushqimit ose kryerjen e aktiviteteve fizike pak para se të shkoni në shtrat. Cfare ka me shume, mos shikoni televizor dhe mos e merrni celularin në shtrat është një zakon i shkëlqyer.

Duke e bërë këtë, me kalimin e kohës, netët tuaja të gjumit do të bëhen më të frytshme dhe do të ndiheni më të gatshëm dhe më të përgatitur për të nesërmen, duke shmangur atë ndjenjë të vazhdueshme të lodhjes.

Si të kontrolloni ankthin në mënyrë natyrale

16. Shihni një psikolog ose psikiatër

psikolog ose psikiatër

psikolog ose psikiatër

Investimi në shëndetin tuaj mendor është një nga mënyrat më të bukura për të kujdes personal. Ata që kërkojnë këta profesionistë e bëjnë këtë me synimin për të përmirësuar cilësinë e jetës së tyre dhe paragjykimet në këtë drejtim duhet të mbeten në të kaluarën. Në fund të fundit, ata mund të ndihmojnë këdo që të modifikojë sjellje të caktuara që mund të rrisin mirëqenien e tyre dhe të përmirësojnë marrëdhëniet e tyre ndërpersonale në një mënyrë shumë pozitive.

Nëse ndiheni tepër të shqetësuar dhe nuk jeni të sigurt se çfarë të bëni për ta qetësuar atë, një psikiatër ose psikolog do të jetë miku juaj më i mirë ky moment.

Si të kontrolloni ankthin në mënyrë natyrale

Mos u zhduk. Të kontrollin e ankthit Është e mundur të ndryshohen zakone të vogla që së bashku rezultojnë në një përfitim më të madh. Megjithatë, ka raste në të cilat psikiatri kërkohet të veprojë për të lehtësuar simptomat e para paralizuese të ankthit dhe për të zgjidhur problemet e tjera me pacientin me kalimin e kohës.

Pra, nëse ndiheni tepër të shqetësuar, mos ngurroni të filloni të kuptoni veten dhe të ndryshoni zakonet tuaja. Ndryshimi i parë mund të jetë thjesht të kërkoni ndihmë.

Shpresojmë që ky artikull rreth Si të kontrolloni ankthin në mënyrë natyrale ka qenë e dobishme për ju. Nëse dëshironi të vazhdoni të mësoni truket për të përmirësuar disa aspekte të jetës suaj të përditshme, ju rekomandojmë që të vazhdoni të shfletoni Zbuloni.online.

si