Како да заборавите кој го сакате. Сите сме биле заљубени во одреден период од животот. Авантури, смеа, вечери, гнев, ... Живеење посебни моменти со другата личност и несакање тоа никогаш да не заврши, но за жал тоа не е секогаш така.

Иако би било идеално да се најде совршена личност за живот, не секогаш се постигнува. Можеби немате исти цели или вашите животи, без повеќе, треба да бидат разделени. Еве каде доаѓа големата дилема, како да заборавите кого сакате?

Во оваа статија ќе дадеме серија совети за ќе ти помогне да заборавиш на стара љубов и дека можеш да продолжиш понатаму, дали се осмелуваш да го прочиташ?

Како чекор по чекор да заборавите кого сакатезаборави кој сакаш

Следно ќе ви дадеме 12 совети за да го извршите и да ја постигнете целта да заборавите кого сакате и да продолжите со вашиот живот.

1. Пресечете ја комуникацијата

Првиот совет кој ви го даваме како да заборавите кој сакате е да ја прекинете комуникацијата со бившиот . Без разлика дали тоа е лично, на социјалните мрежи или преку телефон, останувањето во контакт по раскинувањето само повторно ќе ви ги отвори раните. Многу луѓе го игнорираат овој чекор и може да се повторат, оставајќи го настрана своето емоционално заздравување само за да го вратат својот поранешен.

Ако не сте во можност да ја прекинете комуникацијата, тешко дека ќе ја заборавите оваа љубов, дури и ако врската била болна. Исто така, мора да ослободете се од предмети и подароци што ти го дал за да не размислуваш за него.

2. Неизбежно е да се мисли на другата личност

Иако звучи збунувачки, Колку повеќе се трудите да не мислите на другата личност, толку повеќе ќе мислите на неа. Според психолозите, кога се обидуваме да заборавиме на бившиот, добиваме спротивен ефект. Ние го фокусираме нашето размислување да не се сеќаваме на тоа, така што вие веќе размислувате за таа личност.

Не форсирајте, неизбежно е понекогаш да ви паднат на ум оние моменти кои сте ги живееле. Едноставно не се опседнувај со него и продолжи понатаму.

3. Мисли на тебе

Во потрагата да разберете како да заборавите кого сакате, можете да развиете зависност поради стрес, замор и анксиозност. Да се ​​справи со сите овие Негативни ефекти мора да се одморите и да се опуштите. Мора да бидете свесни за тоа кои се вашите потреби во овој момент и да ги покриете. Разгалете се, дотерајте се и обидете се да не потонете во вашата осаменост, eкрајот на врската е важна транзиција што мора да се направи со здравје и трпение .

4. Разговарајте со некој кому му веруватеРазговарајте со некој кому му верувате

Растоварувањето со доверлив пријател може помогнете на лицето да ги надмине своите несигурности. Говорењето му помага на нашето срце да се ослободи од се што носиме во себе и го олеснува разбирањето на тензиите и вознемиреноста што ги живееме. Обидете се така да ги разберете вашите чувства погледнете ја ситуацијата од друга перспектива.

5. Инспирирајте се од луѓе кои го надминале тоа

Преболувањето на раскинувањето не е лесно и најверојатно ќе имате проблем да го направите тоа. Добар начин да се види дека ова раскинување може да се надмине е бидете инспирирани од луѓе на кои им се восхитуваме и кои поминале низ слични ситуации. На овој начин, можеме да бидеме мотивирани со разбирање како тие ја надминале разделбата.

Овие референци можете да ги најдете во:

  • Веб-страници и блогови: Постојат канали создадени специјално за претплатниците да научат здрави врски, вклучувајќи го и нивното раскинување.
  • Видеа или публикации на мрежи: Како брзо средство за комуникација, секогаш ќе имаме совет од некого како да заборавиме на некоја личност.
  • Совети од пријатели: Ако некој близок пријател поминал низ истата ситуација, обидете се да разговарате со него и бидете инспирирани од промената што ја направиле.

6. Бидете трпеливи со болката

Иако се чини невозможно, Ќе ја преболите болката што ја чувствувате од раскинувањето. Ова бара да ја почитувате вашата болка и мирно да го живеете овој процес на разделување. Додека се обидувате да ја преболите болката од одвојувањето од саканиот, вклучете се во пријатни активности и побарајте поддршка од вашите најблиски пријатели.

Покрај тоа, не се споредувајте со некој кој успеал брзо да го преболи раскинувањето. Дајте му време на вашиот ум да ја процесира оваа разделба на зрел и одговорен начин.

7. Фокусирајте се на сегашноста

Седми совет како да заборавите кој е тоа што го сакате не замислувајте заедничка иднина или држете се за минатото. Вообичаена грешка е да се замисли реалноста што не може да се случи наместо да се фокусира на сегашноста и нејзиното созревање. Дополнително, потребно е да ги разберете причините поради кои сте раскинале, анализирајќи и запомнувајќи дека ситуацијата не била добра и ниту еден од вас не бил добро.

8. Запомнете ги маните на бившиотЗапомнете ги недостатоците на вашиот поранешен

Кога се разделуваме од некоја личност, имаме навика да се сеќаваме само на доброто, но запомнете дека ако сте го оставиле, тоа е затоа што не било сè толку слатко. Обидете се да размислете за нивните недостатоци и негативни ставови за да избегнете рецидиви или замислете совршена врска. Сето ова не значи дека треба да го мразите, далеку од тоа, но не значи дека го имате на олтар.

9. Инвестирајте во она што ви се допаѓа

Се додека твоето срце заздравува, можеш чувајте го вашиот ум фокусиран на активностите во кои уживате. Може да се вратите на старите активности што ви се допаднале или да откриете нови што ви носат задоволство. Покрај чувството за остварување, на овој начин ќе почнете да имате рутини и хоби во кои вашиот бивши нема да се занимава.

10. Не се обвинувајте себеси

Честа грешка е да мислите дека раскинувањето е само ваша вина. Не чувствувај вина мислејќи дека не сте биле на висина на задачата, ние сме луѓе со природни маани и амбиции и затоа сме склони кон правење грешки. Исто така, некомпатибилноста во врската може да ги избрка луѓето.

Затоа запомнете го тоа и двајцата одлучивте да ја донесете оваа одлука и дека, иако боли, во иднина ќе видите дека тоа било најдоброто нешто што сте можеле да го направите.

11. Изведете магии за да заборавите кого сакатеИзведете магии за да заборавите кого сакате

Во потрагата да го преболат раскинувањето, некои луѓе прибегнуваат кон магии за да заборават на некоја личност. Следно, ќе ви дадеме пример за изведување:

  • Напишете го целото име на личноста што сакате да ја заборавите на бело парче хартија.
  • Фрлете ја хартијата во водата и повторете ја следнава фраза три пати: „На свиоците на оваа река, урнатините застануваат. Ти беше во мојот живот како трупец. Во потокот на животот, сега си поминал.

За да ја направите оваа практика, треба да имате верба дека ќе успее. Тоа е ментална вежба која ви помага да ја заборавите оваа личност, повеќе од магија и има симболична вредност на надминување и заборавање.

12. Молитва

Покрај магиите, многу луѓе се свртуваат и кон молитвата за да ја заборават таа изгубена љубов. Накратко, тоа е уште една ментална вежба да ја отстраните поранешната љубов од вашиот живот. Со други зборови, тоа е медитација за да се ослободите од болката што ја чувствувате додека се справувате со емоциите и секојдневниот живот.

Колку и да е комплицирано, ќе ви биде корисно да сфатите како да заборавите кого сакате. Сега е време да се поврземе со себе и да ги слушаме нашите желби. Со почист ум можеме да се советуваме и да созреваме како луѓе.

Се надеваме дека овој напис од откријте.online Тоа ви помогна и, ако сте во оваа ситуација, запомнете дека ова страдање ќе заврши. Првите неколку дена по раскинувањето најверојатно ќе бидат тешки, но наскоро ќе го најдете она што ви треба за да преболите некого.